15 czerwca 2024

Oświetlenie ledowe – co warto wiedzieć?

Wystrój wnętrza w dużej mierze zależy również od oświetlenia. To właśnie źródła światła są w stanie doskonale podkreślić akcenty kolorystyczne, wyczarować odpowiednią atmosferę w naszym domu i stanowić dekorację, która sprawi, że wnętrze wypełni się przytulnym klimatwm. W XXI wieku oczy wszystkich osób poszukujących odpowiedniego oświetlenia są skierowane na ledy. Nie sposób się temu dziwić. Można wręcz śmiało powiedzieć, że oświetlenie ledowe zrewolucjonizowało rynek i stało się przypuszczalnie najlepszym z dostępnych wyborów. Na czym polega fenomen diod i dlaczego tak wielu ludzi decyduje się wydać więcej pieniędzy na tego rodzaju oświetlenie?

Oświetlenie led – zalety

Trzeba mieć świadomość, że oświetlenie led jest znacznie droższe niż tradycyjne żarówki. Za tradcyjną zapłacimy raptem kilka złotych, a jej odpowiednik ledowy to koszt oscylujący wokół kilkunastu PLN. Cena bywa zatem trzykrotnie wyższa, a i tak decydujemy się na jej zakup. Dzieje się tak z jednej prostej przyczyny. Led to wersja energooszczędna i w dłuższej perspektywie znacznie tańsza niż rozwiązania tradycyjne. Żywotność zwykłej żarówki wynosi maksymalnie do dwóch tysięcy godzin. Tymczasem żarówka led może działać bez zarzutu do kilkudziesięciu tysięcy godzin. To zaledwie ułamek tego, co ledy mogą nam zaoferować. Żarówki ledowe nagrzewają się w niewielkim stopniu. Nie ma możliwości, żeby się nimi poparzyć i tym bardziej nie ma możliwości, by stały się źródłem pożaru. Ważną zaletą jest również brak czasu nagrzewania. Po zapaleniu światła otrzymujemy właściwie 100% mocy i nie musimy czekać kilku minut, by wnętrze wypełniło się jasnością. Dla wielu osób największym plusem tego rodzaju oświetlenia jest jednak fakt, że jest ono przyjazne środowisku. Jedna żarówka działa bardzo długo i jednocześnie zużywa znacznie mniej energii.

Jakie ledy sprawdzą się we wnętrzach? 

Możliwości jest bardzo wiele, bo bezustannie na rynku pojawiają się ledowe kombinacje, które można zastosować we wnętrzach wymagających jasno określonego oświetlenia. Żarówka led 12v to najpowszechniejszy wybór, ponieważ jest przystosowany do zasilania napięciem bezpiecznym. Tego rodzaju żarówki są przeznaczone przede wszystkim do miejsc, w których względy bezpieczeństwa stanowiły pewnego rodzaju barierę. Mowa oczywiście o miejscach, w których pojawia się wilgoć oraz źródła wody, czyli o łazienkach i kuchniach. Postęp trwa. Klienci mają do wyboru niekończącą się prawie ilość żarówek ledowych, które będzie można bez obaw zamontować w takich wnętrzach. Sporym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie tego typu w wersji podtynkowej. Wygląda elegancko i zapewnia doskonałe źródło światła zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach. Sprawdzą się zatem w domu, jak i w większych komercyjnych pomieszczeniach, które wymagają profesjonalnego oświetlenia i wyeksponowania poszczególnych produktów. Z tego rodzaju oświetlenia bardzo często korzystają właściciele zakładów fryzjerskich i różnego rodzaju salonów. Plusem jest możliwość wyboru temperatury barwowej.