15 czerwca 2024

Pierwsze wspólne dni z noworodkiem

Pierwsze dni po przyjściu na świat noworodka są bardzo ekscytujące i pełne sprzecznych emocji. Odrobina strachu, wątpliwości oraz niepewności sprawiają, że każdą czynność związaną z pielęgnacją noworodka młodzi rodzice wykonują z największą ostrożnością. Częstym problemem jest również skompletowanie niezbędnej wyprawki dla dziecka, która zapewni mu komfort oraz poczucie bezpieczeństwa zarówno w ciągu dnia, jak i w trakcie nocnego snu.

Rytm dnia

Początek wspólnego życia z noworodkiem polega na wypracowywaniu zupełnie nowej, nieznanej do tej pory rutyny. Stały plan dnia zapewnia nabranie nowych nawyków i przyzwyczajenie dziecka do pewnych stałych pór. 

Drzemki w ciągu dnia

Jednym z głównych zajęć noworodków jest sen w trakcie dziennych drzemek oraz nocnego snu przerywanego pobudkami na karmienie. Warto zadbać o to, aby ten odpoczynek był możliwie jak najbardziej komfortowy. Kokony dla noworodków to świetny sposób na stworzenie dziecku warunków przypominających te panujące wcześniej w brzuchu matki. Kokony dla noworodków pozwalają ułożyć dziecko do snu w trakcie dnia w taki sposób, aby dziecko wypoczęło i miało bardzo komfortowy sen.

Nocny odpoczynek

Sen w ciągu dnia różni się nieco od odpoczynku nocnego. Przede wszystkim należy przygotować pokój, w którym dziecko będzie spać. Pościel dla niemowląt nie powinna być gruba i dużych rozmiarów, a powietrze powinno być świeże i niezbyt gorące. Komfort cieplny dziecka w nocy w dużym stopniu wpływa na jego sen. Jeśli pościel dla niemowląt jest zbyt gruba lub powoduje dyskomfort to rodzice powinni liczyć się ze sporą ilością niepotrzebnych pobudek. Jeśli warunki będą odpowiednie to dziecko z pewnością będzie dużo lepiej przesypiało każdą noc i tym samym pozwoli również rodzicom lepiej wypocząć.

Skompletowanie całej wyprawki zwłaszcza tej zapewniającej dziecku komfort podczas snu jest dużym wyzwaniem. Komfort dziecka w tym czasie wpływa na jego samopoczucie i efektywność odpoczynku. Odpowiednia pościel i kokon to podstawa każdej wyprawki dla noworodka.