15 czerwca 2024

Pozwól robotowi sprzątać za Ciebie!

Automatyka domowa jest jednym z największych osiągnięć technologicznych ostatnich lat. Dzięki niemu możemy ułatwić sobie wiele prac domowych, w tym sprzątanie.
Odkurzacze-roboty są pod tym względem największą innowacją. Czyszczą, odkurzają i ładują się same, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla osób, które rzadko przebywają w domu lub nie mają czasu, aby zrobić to samodzielnie. Wykorzystują do tego najnowocześniejszą technologię, ponieważ te małe, inteligentne urządzenia są w stanie wykonywać złożone funkcje.

Jakie są tego zalety?

Oczywiście, te urządzenia, jak już wspomnieliśmy, są najlepszym rozwiązaniem, aby zaoszczędzić czas i oferują wielką wygodę, jeśli chodzi o sprzątanie domu. Ale jest wiele innych zalet, które przekonają Cię do posiadania go w domu.
1. Roboty są wyposażone w czujniki podczerwieni, które zapewniają dwie korzyści. Z jednej strony mapują one pomieszczenia i rejestrują ich wymiary, a z drugiej strony wykrywają miejsca najbardziej zabrudzone. Jeśli powierzchnia zmienia się w jakikolwiek sposób, roboty te używają czujników optycznych i akustycznych do wykrywania zmian i zabrudzeń.
2. Dzięki tym czujnikom unikają one również obijania się o meble lub ściany w pomieszczeniu.
3. Niektóre marki i modele posiadają funkcję zwrotu. Oznacza to, że po zakończeniu sprzątania robot wraca na swoje miejsce. Nie znajdziesz go więc w środku domu ani ukrytego pod meblem.
4. Jednym z czynników oszczędzających czas jest programowanie, które pozwala na wybór daty i godziny czyszczenia.
5. Roboty nadają się do różnych powierzchni (nie zawsze było to możliwe w przypadku zwykłych odkurzaczy).
6. Co najlepsze, nie zbierają one kurzu podczas odkurzania.
7. Nie trzeba już przesuwać mebli, aby posprzątać. Ze względu na swój kształt i rozmiar, roboty mogą dostać się pod prawie wszystkie meble, a nawet dotrzeć do narożników.

Kilka wskazówek dla perfekcyjnego czyszczenia.

Chociaż są one bardzo autonomiczne i nie jest konieczne, aby dokonać wielkich wysiłków dla optymalnego czyszczenia, istnieją małe sztuczki, aby uczynić je bardziej wydajne, a tym samym pozostawić dom lśniący każdego dnia tygodnia.
1. Opróżnij zbiornik na zanieczyszczenia i od czasu do czasu wyczyść filtry i pióra wycieraczek. Czyszczenie piór wycieraczek to nie tylko kwestia higieny. Pomaga to również oszczędzać energię baterii, ponieważ robot będzie wykonywał mniejszy wysiłek. W rzeczywistości, jeśli naładujesz go bez szczotek, robot będzie mógł szybciej i łatwiej wykonać ten proces.
2. Istotne jest, aby dbać o akumulator. Jeśli nie zamierzasz korzystać z urządzenia przez dłuższy czas (np. na wakacjach), najlepiej jest wyjąć baterię. Po włożeniu go z powrotem będzie musiał być w pełni naładowany i całkowicie rozładowany.
3. Jeśli niektóre meble przeszkadzają robotowi (ze względu na jego wysokość), dobrym pomysłem jest umieszczenie podkładek na niższych meblach, aby dopasować je do wysokości robota i aby mógł on prawidłowo sprzątać. Spróbuj drewnianych klocków.
4. Jeśli czujniki rozpoznają już pomieszczenie i mamy już podklejone mniejsze meble, inne możliwości ułatwienia przejścia temu urządzeniu to umieszczenie wieszaków do wieszania przedmiotów takich jak miotły, umieszczenie małych przedmiotów w pudełkach do przechowywania lub postawienie krzeseł na stołach.
5.  Kable również zawsze przeszkadzają. A roboty nie mają tendencji do "dogadywania się" z nimi. Wygodną sztuczką jest użycie klipsów do kabli, aby uporządkować kable i przykleić je do ściany.

Niewątpliwie, obok zalet, są też inne czynniki, które każdy powinien wziąć pod uwagę decydując się na zakup robota, a zwłaszcza jego model. Niektóre z cech, które należy wziąć pod uwagę to pojemność worka, moc ssania, zużycie energii, funkcje kontroli bakterii i filtry antybakteryjne, lub gwarancje przy poszukiwaniu części zamiennych, szczotek lub baterii.