15 czerwca 2024
solar

Jak wybrać najlepszą i najbardziej wydajną instalację solarną?

Jeżeli zdecydowałeś się na instalację solarną, to stajesz przed koniecznością wyboru odpowiednich paneli solarnych. Wybór powinien być poprzedzony dokładnymi pomiarami, które pozwolą nam dobrać odpowiednią moc dla naszego gospodarstwa domowego.

Systemy solarne to opłacalna instalacja, szczególnie jeżeli chodzi o dłuższą perspektywę czasu. Kolektory słoneczne pozwalają na ogrzewanie wody użytkowej oraz na ogrzewanie domu. Jednak zanim panele słoneczne zaczną spełniać swoją funkcję, to konieczne jest odpowiednie dobranie parametrów i mocy całej instalacji.

Do wyboru mam dwa rodzaje kolektorów płaskich i próżniowych. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Postaramy się podpowiedzieć na jakie kolektory słoneczne postawić.

Jak ustawić kolektory na dachu?

Zarówno kolektory słoneczne próżniowe jak i kolektory słoneczne płaskie powinny być ustawione w kierunku południowym. Nachylenie dachu idealne jest między 35 a 45 stopni. Podane dane dotyczą podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Jeżeli jednak planujemy wykorzystać kolektory słoneczne do ogrzewania pomieszczeń konieczne jest nachylanie dachy e przekraczające 60 stopni. Pamiętać należy że dach nie powinien być zacieniony.

Rodzaj kolektorów a pora roku

W okresie jesienno-zimowym lepszą wydajnością cechują się kolektory próżniowe. Musimy mieć jednak na uwadze, że ich cena zazwyczaj przekracza znacznie cenę kolektorów płaskich. Drugim mankamentem kolektorów próżniowych jest mniejsza wydajność w lecie. Kolektory płaskie dzięki swojej specjalnej budowie roztapiają zgromadzony na nich śnieg i lód.

Zbuduj swój wymarzony dom z fachowymi poradami od poradybudowlane.pl!

Wielkość kolektora

Ponieważ inwestycja w kolektory słoneczne jest dość poważną inwestycją należy dokładnie obliczyć jakiej mocy instalacje możemy zbudować. Kolektory słonecznie potrafią zapewnić nawet 60% niezbędnej energii do podgrzania wody. Zatem do wyliczenia mocy instalacji musimy znać ilość zużywanej wody.
Teraz już wiecie w jaki sposób dobierać instalację paneli solarnych do waszych potrzeb.