23 kwietnia 2024

Poznaj cztery przydatne wskazówki jak czyścić płytę indukcyjną!

Czyszczenie płyty indukcyjnej to nie lada wyzwanie, aby usunąć zanieczyszczenia powstałe podczas gotowania.

1. Bądź systematyczny

Płyta indukcyjna to nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej zastępuje tradycyjne kuchenki gazowe w naszych domach. Jest to sprzęt, o który bardzo łatwo zadbać tak, aby wyglądał dobrze i służył nam przez długie lata – wystarczy, że będziesz pamiętał o kilku prostych zasadach. Jak sprawić, aby płyta indukcyjna zawsze lśniła czystością? Mamy dla ciebie cztery przydatne wskazówki!

Postaraj się codziennie znaleźć kilka minut na to, aby przetrzeć powierzchnię płyty. Dzięki temu unikniesz nawarstwiania się zabrudzeń, które finalnie będą stale się przypalać.

2. Daj detergentom czas na działanie

Do codziennego mycia płyty nie musisz używać specjalistycznych preparatów. W tym celu doskonale sprawdzi się zwykły płyn do naczyń, mydło w płynie lub płyn do mycia szyb. Istotne jest jednak, abyś dał wybranemu preparatowi kilka minut na rozpuszczenie tłuszczu i innych zabrudzeń zgromadzonych na płycie – dlatego po naniesieniu odczekaj chwilę, zanim zetrzesz go do sucha.

3. Nie gotuj na brudnej płycie

Jeśli zauważysz, że na płycie znajdują się plamy lub resztki jedzenia, chwyć za ściereczkę i płyn do mycia naczyń i pozbądź się zabrudzeń, zanim przystąpisz do gotowania. Jeśli tego nie zrobisz, resztki jedzenia przypalą się, przywrą do płyty i będą bardzo trudne do usunięcia. A co jeśli plamy pojawią się w trakcie gotowania, bo np. niespodziewanie wykipi ci zupa? W takiej sytuacji zalecamy przerwanie gotowania, wyłączenie palników i odczekanie, aż płyta wystygnie, a następnie umycie jej. Wbrew pozorom tym sposobem oszczędzisz sobie późniejszego szorowania, a dodatkowo twoje potrawy nie przesiąkną zapachem spalenizny.

4. Od czasu do czasu użyj środków dedykowanych do mycia płyt indukcyjnych

O ile w codziennym dbaniu o płytę w zupełności wystarczy ci mydło lub płyn do mycia szyb, warto raz na jakiś czas podczas gruntownych porządków umyć ją specjalnym przeznaczonym do tego celu preparatem. Tego typu środki czystości posiadają bowiem w swoim składzie składniki, które nadają płycie indukcyjnej połysk, a także ułatwiają usuwanie z niej zabrudzeń w przyszłości.

Artykuł powstał przy współpracy z https://laboratoriumpanidomu.pl