20 lipca 2024

Jakiej wielkości telewizor do salonu?

Zanim kupimy ogromny telewizor do naszego małego salonu, należy się rozważyć jego parametry. Większość z nas kieruje się tylko i wyłącznie ogromnym design. Duży telewizor nie należy mieć blisko kanapy. Odległość ma duży wpływ na komfort oglądania.

Telewizory wśród Polaków

Kiedyś starczył nam telewizor 32 calowy i był to jeden z największych i najbardziej popularniejszy telewizor, który posiadali Polacy. Natomiast dzisiaj technologia nas zaskakuje i dzisiaj każdy z nas posiada telewizor co najmniej 50 – 65 cali.

Jeden najbardziej popularny telewizor 50 calowy ma ok 112 cm szerokości i 65 cm wysokości. Natomiast przekątna wynosi 127 cm i to jest jeden najbardziej idealny telewizor do pomieszczeń. Jego wymiary nie obciążają pomieszczenia i jak widać na przykładowych aranżacjach wnętrz na stronie www.homely.pl widzimy, że świetnie prezentuje się on na dużej przestrzeni.

Jaka powinna być prawidłowa odległość od telewizora?

My Polacy robimy bardzo ogromny błąd, kupujemy zbyt wielkie telewizory do małych pomieszczeń. Przy wyborze telewizora należy kierować się parametrami. Zwróć uwagę na przekątną ekranu, rozdzielczością. Zbyt duża i zbyt mała odległość od telewizora może utrudnić komfortowe oglądanie.

Zasady dopasowania telewizora do pomieszczenia jest prosta. Im większy telewizor tym samym większe pomieszczenie, tym odwrotnie mniejszy telewizor do mniejszych pomieszczeń.

Odległość od telewizora można obliczyć. Na każdy cal przekątnej telewizora przypada 4 do 4,5 cm odległości, która średnia optymalna wynosi ok 4,2 cm.

Czyli np:

  • telewizor 55 calowy wynosi 2,32 metry odległości.
  • telewizor 50 calowy wynosi 2,10 metrów odległości.
  • telewizor 40 calowy wynosi 1,68 metrów odległości.
  • telewizor 32 calowy wynosi 1,34 metrów odległości.

Zanim wybierzemy jeden z największych telewizorów w sklepie, zastanów się dwa razy twój salon na pewno się do tego nadaję.

Sprawdź wymiary telewizora jak i wymiary pomieszczenia

Pamiętaj, że zbyt mały telewizor może przeszkadzać w oglądaniu natomiast zbyt duży będzie niekomfortowy na oczu i mięśni szyi. Większe pomieszczenie daje więcej możliwości wyboru tego idealnego telewizora.