23 kwietnia 2024

Jak optycznie powiększyć mały przedpokój?

Mały przedpokój to przestrzeń, która może sprawić w aranżacji wiele trudności. Najczęściej bez okien staje się ponurym małym pomieszczeniem, a przecież to właśnie on jest pierwszym miejscem jakie widzimy wchodząc do naszego domu.

Warto więc poświęcić więcej czasu i zastanowić się jak rozświetlić i nieco wizualnie powiększyć to wymagające pomieszczenie.

Kolory do małego przedpokoju

Na pewno stawiajmy na jasne subtelne kolory. Delikatne szarości i klasyczna biel idealnie sprawdzą się na ścianach w małym pomieszczeniu. Świetnie będą współgrać ze sztucznym oświetleniem i doskonale powiększą optycznie wnętrze. Nie oznacza to, że wszystko musi być w stu procentach białe.

Żeby ożywić przedpokój zastosujmy panele podłogowe imitujące płytki podłogowe w jasnych dębowych odcieniach i zestawmy całość z kolorowymi dodatkami, np. wieszak w niebieskim odcieniu, czy lustro w ozdobnej złotej ramie.

Tapety do przedpokoju

Ciekawym pomysłem na stworzenie poczucia głębi w przedpokoju są tapety lub fototapety.

Najlepsze będą delikatne wzory lub pasy. Za pomocą pionowych linii sprawiamy, że sufit wydaje się być wyżej, niż w rzeczywistości. Pasy poziome natomiast optycznie wydłużają pomieszczenie. Ponieważ ściany w przedpokoju często są narażone na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, tapety powinny być wykonane z materiałów wodoodpornych oraz łatwych w czyszczeniu.

Jaką podłogę wybrać do małego przedpokoju?

W miejscu, w którym często chodzimy w butach i podłoga narażona jest na błoto lub piasek idealnie sprawdzą się panele podłogowe winylowe. Jest to produkt w stu procentach wodoodporny, który możemy zamontować za pomocą standardowych zatrzasków lub w sposób samoprzylepny.

Panele winylowe posiadają bogatą gamę kolorystyczną, a w odcieniach szarego betonu wniosą nieco nowoczesności do wnętrza. Dobrym pomysłem jest zastosowanie tego samego dekoru w całym wnętrzu i zastosować montaż bez listew dylatacyjnych, tworząc jednolitą taflę sprawiając, że nasz przedpokój wyda się większy.

Atrakcyjne lustro

Niezbędnym elementem, aby nasz przedpokój wydawał się większy jest lustro. Należy pamiętać żeby umieścić go w takim miejscu, które będzie odbijać nie tylko ścianę ale również dalszą część korytarza, a najlepiej pokój. W ten sposób nasza przestrzeń wyda się znacznie większa.

W podłużnym przedpokoju warto zamontować lustro na wprost drzwi wejściowych i umieścić odpowiednie oświetlenie, które odbijając się od szklanej tafli rozjaśni ciemne pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie lustra w drzwiach lub zastosowanie drzwi szklanych. Dzięki temu światło dzienne będzie przedostawać się do ciemnego przedpokoju z innych części mieszkania.

źródło: https://www.morning.pl/ – dom, mieszkanie, wystrój wnętrz