15 czerwca 2024

Plecione meble – jak urządzić wnętrze?

W takim wnętrzu czujemy się jak na wakacjach. Sprzęty i dodatki z wikliny, rattanu czy trwa ocieplają każde pomieszczenie i nadają mu niepowtarzalny styl. Sielski, ale nowoczesny.

Plecione meble mają wielką zaletę: dzięki ażurowej konstrukcji dają wrażenie lekkości. Są wręcz wymarzone do sypialni. Aby w pomieszczeniu nie było nudno, malujemy ściany na intensywny kolor, np. granatowy.

Jak urządzić sypialnię?

Duże skrzynie z wikliny lub rattanu pomieszczą koce, pościel na zmianę, ubrania czy poduchy. Po zamknięciu z powodzeniem zastępują stół. Natomiast w kuchni w wyplatanych koszyczkach możemy przechowywać ściereczki, sztućce, przyprawy. Mogą być różnej wielkości, ale powinny mieć podobna fakturę i kolory.

Warto pamiętać, by mieszkanie urządzić z umiarem i nie przesadzać z ilością dodatków. Wystarczy, np. mocny akcent w postaci dwóch luster w wyplatanych ozdobnych ramach. Można zawiesić je zarówno w łazience, jak też w eleganckim salonie.

Meble ogrodowe z wikliny i rattanu są nie tylko wygodne, ale też leciutkie. Można je więc z łatwością przestawiać. Sprawdzą się na tarasie, balkonie, w ogródku. Tutaj możemy pozwolić sobie na więcej swobody niż w mieszkaniu. Dobrze wyglądają obok siebie fotele, leżaki czy parawany wykonane z różnego rodzaju plecionek.

JAK DBAĆ O PLECIONKI?

Meble ogrodowe z wikliny lub rattanu warto pokryć bezbarwnym lakierem lub zabezpieczyć impregnatem do plecionek.
Wiklinowych mebli nie należy myć wodą z mydłem, bo mogą stracić kolor. Lepiej przecierać je lekko wilgotną szmatką. Do czyszczenia można używać wody z cytryną.
Stoliki i fotele z wikliny chowany przed ulewami i silnym słońcem. Po sezonie meble ogrodowe przechowujemy w pokrowcach i pod plandekami.
Odporny na pogodę i łatwy w pielęgnacji jest sztuczny technorattan. Myjemy go preparatem do mebli z tworzyw sztucznych.