15 czerwca 2024
mala-kuchnia

Jak zaaranżować małą kuchnię?

Kuchnia o małej powierzchni użytkowej to jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do aranżacji. Musi nie tylko cieszyć oko, ale przede wszystkim być funkcjonalna dla domowników. Zobacz kilka sposobów, które sprawdzą się w małej kuchni.

Meble na wymiar

Planując aranżację małej kuchni, warto zdecydować się na wykonanie mebli na wymiar, aby zyskać jak największą przestrzeń roboczą i swobodę ruchów. Polecamy zabudowę w kształcie litery L, gdzie meble są ustawione na dwóch sąsiednich ścianach.

Zabudowa kuchenna to również dobre miejsce dla sprzętów AGD, tj. piekarnika, mikrofalówki czy lodówki.

Szafki cargo i cornery

To świetne rozwiązania, które pozwolą Ci wygodnie przechowywać zapasy żywności lub sprzęt kuchenny i z łatwością je wyciągać.

Najpopularniejsze są dwa rodzaje cargo:

– niskie – podblatowe,
– górne – w formie wysokich szafek od podłogi do górnej krawędzi zabudowy kuchennej.

W małej kuchni liczy się każdy centymetr dostępnej powierzchni, dlatego w narożnikach zamontujmy cornery (szafki narożnikowe), dzięki którym zyskamy łatwy dostęp do umieszczonych w nich rzeczy.

Przejrzyj też porady z zakresu domów modułowych.

Kolory i oświetlenie w małej kuchni

Zrezygnuj z ciemnych kolorów na rzecz jasnych, pastelowych barw. Na ścianach i podłogach warto położyć małe, jednolite kafelki – w ten sposób optycznie powiększysz pomieszczenie.

Małą, ciemną kuchnię warto wzbogacić o dodatkowe oświetlenie, np. nad blatem roboczym. Możesz rozważyć montaż punktowych świetlików lub oświetlenia w przeszklonych szafkach.

Kuchnia połączona z salonem

Mała kuchnia sprawdzi się w połączeniu z salonem, dzięki temu unikniesz wrażenia ciasnoty we wnętrzu. W tym przypadku możesz pozwolić sobie na budowę wyspy kuchennej, przedłużenie zabudowy kuchennej w postaci barku lub ustawienie większego stołu.

Minusem są zapachy z gotowania, które będzie czuć w salonie, dlatego należy zamontować dobrej jakości okap.